Depresja to zaburzenia zarówno fizyczne jak i psychiczne, które mogą dotknąć każdego, bez względu na wiek czy płeć. Jest ona wiodącą przyczyną niesprawności i niezdolności do pracy czy prawidłowego funkcjonowania.
Średnio co dziesiąty pacjent zgłasza pełnoobjawową depresję, a drugie tyle cierpi z powodu pojedynczych objawów. Niestety, ponad połowa przypadków zostaje nierozpoznana, a gdy już się to uda, to tylko niektórzy otrzymują adekwatne leczenie.
Do głównych objawów depresji zaliczamy obniżenie nastroju, smutek, przygnębienie, poczucie utraty sensu życia, brak perspektyw i brak zadowolenia z dotychczasowego życia. Często towarzyszy temu zmęczenie i wyczerpanie. Dodatkowo może pojawić się niepokój, lęk, osłabienie koncentracji, bóle mięśni, zaburzenia żołądkowe.
Tradycyjna medycyna chińska skutecznie radzi sobie z objawami depresji za pomocą akupunktury. Badania wykonane na początku lat dziewięćdziesiątych, potwierdzają że akupunktura w leczeniu pacjentów z depresją ma pozytywny wpływ na całościowy wynik terapii. Psycholog John Allen z Uniwersytetu Arizona w Tucson oraz Rosa Schnyer przeprowadzili pierwsze badania leczenia objawów depresji przy pomocy akupunktury. Chorzy zostali podzieleni na trzy grupy. Pierwsza grupa miała zabiegi dostosowane indywidualnie do swoich objawów. Druga grupa otrzymała serie zabiegów akupunktury ogólnej, natomiast ostatnia nie została poddana zabiegom. Badania wykazały, że pacjenci którzy mieli indywidualnie dobrane punkty akupunkturowe uzyskali najlepsze efekty.
Akupunktura jest najskuteczniejsza, kiedy serie zabiegów poprzedza konsultacja z lekarzem, podczas której na podstawie rzetelnie przeprowadzonego wywiadu, lekarz diagnozuje pacjenta. Podczas zabiegu umieszcza się cienkie igły w ściśle określonych punktach, w celu pobudzenia przepływu energii. Należy przyjąć 10-12 zabiegów, aby otrzymać zadowalające rezultaty i znacznie polepszyć komfort życia.