Otyłość wśród chorób cywilizacyjnych stanowi istotny problem społeczny. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że we współczesnym świecie już ponad 2,1 miliarda osób zmaga się z nadwagą lub otyłością:
Ponad 0,7 miliarda osób na świecie jest otyłych
To około 30% całej populacji
Rośnie liczba śmierci powiązanych z tymi problemami – obecnie wskazuje się 4 miliony śmierci powiązanych z wysokim BMI
Bezpośrednimi „czynnikami ryzyka" jest brak aktywności fizycznej i nieumiarkowane spożywanie posiłków, uwarunkowania genetyczne i choroby . W ostatnich dekadach modernizacja świata i wzrost technologii, doprowadziły do fizycznej nieaktywności na wszystkich poziomach życia.
Terapie proponowane przez współczesną medycynę bywają kłopotliwe dla pacjentów i nie zawsze przynoszą oczekiwane efekty. Z tego powodu chorzy często szukają alternatywnych metod, czego dowodem jest znaczne zainteresowanie Medycyną Chińską i Akupunkturą .
U osób korzystających z zabiegów Akupunktury skutecznie hamowane jest uczucie głodu, poprzez aktywację ośrodka sytości w podwzgórzu, dochodzi do wzrostu poziomu serotoniny w centralnym układzie nerwowym. Innym korzystnym działaniem Akupunktury jest wzrost perystaltyki jelit i przyspieszenie metabolizmu.
W wyniku przeprowadzonych badań, chorzy przyjmujący Akupunkturę, w ciągu 5 tygodni osiągnęli utratę masy ciała 2,9 kg a spadek średniego BMI wynosił 1,43.
Stosowanie Akupunktury w terapii odchudzającej jest powszechną praktyką w Chinach. Istnieje wiele badań i publikacji naukowych, które podkreślają, że Akupunktura pomaga w odchudzaniu. Najlepsze efekty można osiągnąć łącząc zabiegi ze zrównoważoną dietą i aktywnością fizyczną.