Migrena jest chorobą przewlekłą, charakteryzuje się nawracającymi, silnymi i napadowymi bólami głowy. Ataki trwają od 2 do 72 godz. a przerwy między nimi od kilku dni do kilku miesięcy. Napadom migreny często towarzyszą mdłości i nadwrażliwość na światło. Ból głowy w migrenie jest opisywany jako tętniący, narastający i jednostronny, umiejscawia się w skroni lub potylicy. Szacuje się, że na migrenę choruje 10-16% populacji całego świata. Dotyka ona osoby między 25 a 50 rokiem życia, dwa razy częściej kobiety.
Neurolodzy podejrzewają, że przyczyną migreny mogą być zaburzenia równowagi chemicznej w centralnym układzie nerwowym, związane z nieprawidłową gospodarką seretoniny.
Przyczyną choroby mogą być:
bodźce działające na zmysły ( jasne światło, głośne dźwięki, silne zapachy)
czynniki psychiczne ( stres, napięcie, przygnębienie)
czynniki fizyczne ( zmęczenie, intensywne ćwiczenia)
nieregularne pory snu
palenie nikotyny
zmiany pogody
zmiany hormonalne
spożywanie produktów zawierających tyraminę ( czerwone wino, wędzona ryba)
Stosowanie leków zapobiegających nawracającym bólom migrenowym przyczynia się do powstawania efektów ubocznych, m.in.: bóle mięśniowe, niepokój i kłopoty ze snem, zaburzenia rytmu serca, drżenie rąk.
Alternatywą w leczeniu migreny może być tradycyjna Medycyna Chińska, a konkretnie Akupunktura. Celem Akupunktury jest odblokowanie meridianów i zapewnienie niezakłóconego przepływu energii, dzięki czemu pacjent odzyskuje cielesną i duchową równowagę. W przypadku pacjentów cierpiących na migrenę dochodzi dzięki Akupunkturze do znacznego poszerzenia średnicy tętnicy skroniowej, co wpływa na mechanizm odczuwania bólu. Akupunktura oddziałuje też na wydzielanie substancji, takich jak norepinefryna (neuroprzekaźnik), angiotensyna II ( obkurcza błonę mięśniową naczyń krwionośnych), serotonina ( hormon szczęścia). Zabiegi z zastosowaniem Akupunktury regulują funkcje naczyń mózgowych oraz przepływ krwi, wpływając przez to na łagodzenie objawów migreny.
Autorzy prestiżowej organizacji The Cochrane Libracy przeanalizowali wyniki 22 różnych badań, w których uczestniczyło prawie 5 tys. osób z całego świata. W czterech badaniach, z udziałem ponad 2 tys. pacjentów, Akupunktura włączona do standardowego leczenia skutkowała złagodzeniem bólów migrenowych.
Liczba osób na 100, u których doszło do zmniejszenia częstotliwości napadów bólu co najmniej o połowę
akupunktura + farmakologia 41 osób
farmakologia 17 osób
Liczba osób na 100, u których doszło do zmniejszenia częstotliwości napadów bólu co najmniej o połowę
akupunktura 57 osób
leczenie profilaktyczne 46 osób