Niepłodność jest coraz większym problemem współczesnych kobiet i mężczyzn. Kiedy pojawiają się kłopoty z zajściem w ciążę, warto wypróbować naturalne terapie, stosowane w medycynie Wschodu od tysięcy lat. Akupunktura wspiera leczenie niepłodności. Wybór właściwych metod terapii warunkuje pomoc przy problemach z niską jakością męskiego nasienia, jak również przy problemach z jajeczkowaniem i zaburzeniach miesiączkowania.
Akupunktura pomaga w przypadku niskiej płodności mężczyzn – poprawia ruch plemników, ma wpływ na zwiększenie ich rozmiaru i ilości. U kobiet, zabiegi medycyny wschodniej pomagają uregulować system hormonalny, zwiększają przepływ krwi do macicy i jajników. Terapia jest dostosowana do cyklu miesiączkowego kobiety. Akupunktura ma duży wpływ na samopoczucie, zabiegi relaksują, łagodzą stres, co zwiększa szanse na zagnieżdżenie zarodka.
Zabiegi akupunktury można stosować jednocześnie przy metodzie zapłodnienia in vitro. Dowodem są prace naukowe uniwersyteckich badaczy z Qingdao University, którzy przeprowadzili badania kliniczne i potwierdzili, że akupunktura zmniejsza częstotliwość nieudanych wszczepień zarodka. Dodanie zabiegów akupunktury do standardowej terapii lekowej -stymulacji owulacji, zwiększyło wskaźnik częstości zarodków dobrej jakości oraz poprawę serologicznego poziomu hormonów płciowych. Komórki zarodkowe mają jednolity rozmiar i regularny kształt, osłonka jest nienaruszona, cytoplazma jest przejrzysta i nie zawiera granulek.
Badania przeprowadzone w 2004 roku przez ośrodek w Kolorado, zajmujący się problemami niepłodności i rozrodu ( Reproductive Medicine and Fertility Center) wykazało, że 51% kobiet poddanych leczeniu in vitro i równocześnie leczeniu akupunkturą, zaszło w ciąże, podczas gdy tylko 36% kobiet zaszło w ciąże przy zastosowaniu tylko in vitro. Ta druga grupa miała także wyższy wskaźnik poronień (20%) w porównaniu do kobiet u których zastosowano równocześnie akupunkturę (8%).
Akupunktura łagodzi działania niepożądane, zwiększa bezpieczeństwo i skuteczność długich terapii służących leczeniu niepłodności.